Search
Generic filters
Exact matches only

Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep, nominalizată de WTA pentru lovitura lunii martie

Jucătoarea româncă de tenis Simona Halep a fost nominalizată de Women’s Tennis Association (WTA) pentru lovitura lunii martie. Fanii o pot vota, pe site-ul WTA, până joi, 7 aprilie, la miezul nopţii, iar câştigătoarea va fi anunţată vineri, 08 aprilie 2016.

Simona Halep este nominalizată pentru lovitura lunii martie, cu un punct câştigat la meciul cu Julia Goerges, în turul al treilea al Miami Open. La 26 martie, Halep a învins-o pe Goerges cu scorul de 6-4, 6-1, conform News.ro

Punctul ales de WTA este cel din debutul game-ului al şaselea din setul secund, când Halep a surprins-o pe Goerges cu o lovitură de rever în diagonală, executată din alergare. Punctul respectiv a fost şi lovitura zilei la Miami Open.

Au mai fost nominalizate pentru lovitura lunii martie: Agnieszka Radwanska – un punct obţinut la Indian Wells la meciul cu Monica Niculescu din turul trei, Camila Giorgi – o lovitură de la Indian Wells la un meci cu Ana Ivanovici, Serena Williams – un punct de la Indian Wells de la meciul cu Radwanska şi Angelique Kerber – un punct de la Miami de la un meci cu Kiki Bertens.

Simona Halep a ieşit din Top 5 WTA

Simona Halep, eliminată săptămâna trecută în sferturile de finală ale Miami Open, a coborât pentru prima dată în ultimii doi ani din Top 5 WTA.

Halep a coborât de pe locul cinci pe șase ca urmare a parcursului înregistrat la Miami de Victoria Azarenka (Belarus), sportivă care a câștigat turneul şi a urcat de pe poziția 8 pe 5. Azarenka este pregătită de fostul antrenor al Simonei Halep, belgianul Wim Fissette.

Simona Halep nu s-a mai aflat până acum pe locul 6 WTA. Ea a urcat pe locul 5 de pe locul 7 WTA, la 17 martie 2014. Halep a început anul 2016 pe locul 2 WTA, cea mai înaltă poziție mondială din carieră, dar rezultatele slabe au dus-o pe o traiectorie descendentă. După semifinala de la Sydney, Halep a pierdut în primul tur la Australian Open, apoi în primele meciuri jucate la Dubai şi la Doha (turul secund) şi a jucat în sferturi de finală ale turneelor de a Indian Wells şi Miami, conform News.ro.

În clasamentul dat publicității luni, 4 aprilie 2016, Halep are 3785 de puncte.